kolmapäev, 2. aprill 2014

Inimesed on... (lõpeta ise lause)

Hiljuti esinesin väitega "Inimesed on värdjad." Ei, ma ei arva, et kõik inimesed oleksid sellised. Isegi mitte suurem osa või enamik või paljud. Ei, neid inimesi, keda ma südametunnistuse piinadeta jätkuvalt värdjateks nimetaksin, on väga vähe. Õnneks. Aga neid on. Ja see teeb mind kurvaks ja ettevaatlikuks. 

___

Mõni aeg tagasi kõndisin kodu poole, kui mind peatas tänaval üks vanem üsna kehva väljanägemisega naine. Rääkis, et ta mees on raskelt haige ja ta tuleb just apteegist, et talle rohtu osta. Kuna tal aga piisavalt raha ei ole, siis talle rohtu, mida väga vaja on, ei müüdud. Äkki saaksin aidata. 

"Kas ta mees on tõesti haige? Ega ta raha millekski muuks ei kasuta?" Nii kahtlesin enda peas.

Miski ei lubanud mul talle raha niisama anda. Aga samas ei saanud ma ka tuimalt minema kõndida. Äkki vajab keegi tõesti abi? Ütlesin siis lihtsalt, et olen just ise ka apteegi poole kõndimas, lähme koos. Hakkasimegi siis astuma. Mõne minuti pärast olime kohal. "Äkki ma nüüd käin siis ise ära?" "Ei, pole vaja, mul on endal ka sealt üht-teist vaja." 

Astusin siis rõõmsalt apteeki sisse, tema järgi ei tulnud. Igaks juhuks küsisin ka apteekritelt, kas see naine käis seal mõni aeg tagasi. Mis te ise arvate? :)

___

Olin ikka üsna pettunud. Mind taheti ilusa ja kurva looga haneks tõmmata. Aga samas, kui ta oleks lihtsalt raha küsinud ilma muinasjututa, oleksin kindlasti minema kõndinud. Ta teadis seda, ilmselt on ta sellega palju kordi kokku puutunud, ja võttis südametunnistusele koputamise appi. See peaaegu õnnestuski. Huvitav, kuidas ma oleksin käitunud siis, kui ma poleks juhuslikult apteegi poole kõndimas olnud? 

Igal juhul olin väga pettunud. Samas igaks juhuks mainin, et teda ma värdjaks ei pea. Tal on lihtsalt elus halvasti läinud (ükskõik, kas ta siis on selles ise osaliselt või täielikult või üldse mitte süüdi) ja võib-olla on isegi hea, kui ta kavaluse appi võtab. 



Ei, ma ei hakka tooma näiteid s*tapeadest, kellega olen kokku puutunud. 

Selle asemel lõpetan positiivse tooniga. 
Üks ilusamaid asju, mida mulle on viimasel ajal öeldud: "Sinusarnaseid inimesi oleks maailmale rohkem vaja, just positiivsuse ja hakkamasaamise mõttes oleks Sinult palju õppida. Ära selles kõiges ennast unusta!"


Päikest!

esmaspäev, 31. märts 2014

Mulle meeldib endast rääkida

Mulle pole oluline, et kõik inimesed teavad minust kõike. Võib-olla natuke on, sest no kellele ei meeldi endast rääkida, aga siiski sellest olulisem on hoopis midagi muud. Midagi, mille avastasin enda jaoks alles mõned päevad tagasi.

Nimelt meeldib mulle endast rääkida, sest mulle meeldib saada tagasisidet. Eriti praegu, kui ma päris ise ka hästi aru ei saa, kes ma olen ja kuhu liigun ja mida tahan. Hea on kuulda, kui keegi ütleb vahepeal, mida tema minu susapusapuntrast arvab. Ma ei pea kõikide arvamuste ja soovitustega nõustuma ja neid tõe pähe võtma. Oleks suur lollus seda teha, sest muidu lõpetaksin ma veel suuremas puntras.

Kõige rohkem olen ma õppinud mitte muretsema selle pärast, et ma ei tea täpselt oma palganumbrit viie aasta pärast ja kui palju kaalub mu laps kümne aasta pärast. On täiesti ok, kui ma ei tea isegi seda, mida ma pärast ülikooli teen. On veel rohkem ok, et ma ei tea, kes minust kunagi saab. Jah, see on okei.

Kunagi kirjutasin endale üles 100 asja, mida ma elus teha tahan. Nagu eesmärgid või nii. Usun, et ma saaksin ka praegu sellise nimekirja kirjutamisega hakkama. Võib-olla homme või ülehomme ma ka teen seda. Aga minu meelest pole vahet, mis järjekorras ma asju teen. Ma tean näiteks kindlasti, et tahan minna aastaks välismaale vabatahtlikuks ja tahan saada vähemalt kaks last. Võib-olla lähen pärast ülikooli lõppu Nigeeriasse lastele vett ja seepi tutvustama ja saan 10 aasta pärast imeliste kaksikute emaks. Võib-olla kantseldan juba aasta pärast väikest pätakat ning kui tema ja tema vennakene on ülikoolis, saadan siin kõik pikalt ja lendan ühel vihmasel päeval Brasiiliasse lastele armastusest ja hoolivusest laule õpetama.

Võib-olla pole elu nii must ja valge ja ma ei saagi teha asju nii, nagu ma tahan. Aga milleks muretseda? Teen nii, nagu hetkel õige tundub ja vaatan, mis saab. Peaasi, et igav ei hakkaks :)

Päikest!

kolmapäev, 5. märts 2014

Ma teen Sulle välja...

...kui Sa mulle raha annad.

Täiesti lõpp, täna tegi müüja mulle suure kotitäie süüa välja. Alguse sai see kõik sellest, et mul oli hea tuju. Läksin poodi ja tahtsin midagi maitsvat süüa. Ladusin korvi head-paremat täis ning kõndisin naeratades kassa juurde. Kassapidaja naeratas mulle. Mul oli nii hea olla, et tahtsin kohe talle midagi anda. Teate küll, andmise rõõm on ju see suurim. Andsin siis talle raha. Ta oli sellest nii liigutatud, et tundis, et peab vastuteene tegema. Siis ta lubaski mul võtta endale kõik need asjad, mis ma riiulitelt olin valinud. Nii tore!

Samas see seletab ka seda, miks vaestel ja eriti kodututel nii hästi ei lähe. Kui ikka olla pidevalt õnnetu, mossis, isegi pesemata, siis see ei tekita teistes häid tundeid. Vaesed on ka tihti kitsid, nad ikka väga ei taha oma raha kellelegi anda. No muidugi, kuidas sa ikka annad, endalgi ju vähe. Mõistetav. Aga kui ikka ise olla ihne, siis ega teised ka vastu ei taha midagi anda. Ega igaühele kassapidaja kotitäit süüa välja ei tee.

Ainult sellele, kes raha annab.



Päikest!

neljapäev, 27. veebruar 2014

Avastused on toredad!

Ostsin eile helmepoest endale uhke nõela, millega on väidetavalt hea väikseid helmeid õmmelda. Täna võtsin nõela pakendist välja ja keerutasin seda tükk aega käes, otsides auku, kust niit läbi panna. Keerutan ja otsin ja otsin ja keerutan, auku ei leia. Lihtsalt mitte kummaski otsas, ükskõik, millise nurga alt vaadata, pole ühtki kohta, mis niidiga ühilduda tahaks. Pakendil oli veel kirjas: "Big Eye Needle". Mõtlesin juba poodi tagasi viia ja kaevata, et nad on mulle praaki müünud, kui surusin küüne nõela keskele ning ennäe! Nõel avanes. Just nimelt, nõel läks keskelt kaheks osaks, ainult otsad jäid kokku. Ei arvanud, et Big Eye nii suur võib olla. Nüüd on mul nõel, milles on peaaegu nõela pikkune auk niidi jaoks ja asi töötab :) Enam ei saaks õnnelikum olla :)


Umbes selline näeb see välja, ainult tavaolekus tõmbub nõel ikka kokku tagasi.


Üsna pea näete, mida sellise imelise nõelaga teha saab :)

Päikest!

neljapäev, 20. veebruar 2014

Semestri alguses on ikka elu ilus.

Iga semestri alguses ütlen ma endale, et nüüd olen tubli ja hakkan päriselt korralikult õppima. Loen raamatuid, ei jäta kodutöid viimasele minutile, kordan aeg-ajalt materjali, käin loengutes ja kuulan ja konspekteerin.

Eile hommikul vedelesin diivanil ja ei viiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitsinud loengusse minna. Mikroökonoomika loeng. Olen varem ju natuke seda õppinud, küll ma loen slaide ja saan hakkama sellega, kui hirmus see ikka olla saab. Avasin uudishimust õppematerjalid (no kui hirmus see majandus ikka olla saab) ja lasin silmadega slaididest üle. Ja otsustasin loengusse minna, lootuses kas või midagi nendest valemitest ja sümbolitest aru saada. Tuleb tunnistada, et ega eriti ikka ei saanud. Tuleb võtta raamat appi ja PÄRISELT õppima hakata. Nüüd ma siis lõbustangi ennast sellega, et püüan end korraga kurssi viia muusika harmoniseerimisega, etnoloogiaga, tuhande erineva majanduse ja perekonnapsühholoogiaga :)

Nüüd hakkan päriselt õppima :)
Ja tarkus teeb elu ilusaks. Vähemalt on hea seda endale öelda.

Jah, ma tean, et ma ei tohiks teha sellest nii suurt numbrit, et MA NÜÜD HAKKAN ÕPPIMA!!!, arvestades seda, et teoreetiliselt peaksin ma seda olema teinud juba peaaegu 15 aastat. Aga mis teha, ülikool on minuga teinud seda, mida ilmselt väga paljude teiste tudengitega: kui just väga ei pea, ega siis ei tee ka.

Mis on siin süsteemis valesti?

Päikest!

P.S. Mulle väga meeldib, kui mu kohvi peale pannakse sutsuke kaneeli.

laupäev, 15. veebruar 2014

Laste?saade

Sattusime sugulastega peale ühele lastesaatele. Algus oli veidi skeptiliseks tegev. Hunnik Barbie'sid nautimas päikest ja tegemas trenni. Kui kuninganna tuli oma lossi rõdule alamatega rääkima, kogunesid kõik Barbie'd teda kuulama ning tegid vasaku käega natsitervitust (?!?!?!?). Selleks hetkeks olin juba kindlalt otsustanud, et ei kutsu oma väikest õde multikat vaatama ning lahkun ka ise varsti. Kuninganna lõi jõhkralt oma käsilast, ühel Barbie'l võeti pea otsast ning näidati Ken'i võimsaid muskleid.

Õnneks on saate kirjelduses mainitud, et see on vormilt lastele, kuid sisult täiskasvanutele. Pärast seda tekkis mul mingisugune tolerants selle suhtes. Aga samas kauem kui 4 minutit ma seda vaadata ei suutnud. Võib-olla ka sellepärast, et mu sugulaste kommentaarid saate suhtes muutusid juba liiga valjuhäälseteks...

Animafilm "Barbarid" (H. Volmer, Eesti, 2003)

Päikest!

laupäev, 8. veebruar 2014

Rääbis reisib!

Reisimine, see on elustiil.

Eriti hästi on sellest aru saada reisil olles. Sain endale sünnipäevaks särgi, kuhu on peale kirjutatud "The world is my comfort zone". Nii tõepoolest on. Saan aru, et mulle meeldib olla keskkonnas, mida ma ei tunne, rääkida inimestega, keda ma pole kunagi varem kohanud ning saada üllatavalt lühikese ajaga kõigega tuttavaks.

Olen hetkel Inglismaal, ühes imearmsas külakeses, ümbritsetuna huvitavatest inimestest Suurbritanniast, Portugalist, Rumeeniast, Kreekast, Poolast, Ungarist, Itaaliast, Hispaaniast ja loomulikult Eestist. Tegeleme iga päev muusikaga ning õpime tundma üksteise kultuure. Tundsin ennast siin esimesest päevast peale mugavalt. Näen, et paljude jaoks pole võõral maal olek ning võõras keeles rääkimine just kõige mugavam asi, mida teha, aga samas seda suurem on rõõm eneseületusest.

Reisimine on samas ka ohtlik. See tekitab sõltuvust. Kui külastad uut kohta, ei teki peaaegu kunagi tunnet, et nüüd on mul siin kõik ära nähtud, ma ei pea siia tagasi tulema. Vastupidi, ikka jääb midagi kogemata või jääb kripeldama uudishimu, milline oleks see koht mõnel muul aastaajal. Kui kohtud välismaalastega, siis tihti räägivad nad kohtadest, mida lihtsalt PEAB ise nägema ja kogemustest, mida ise lihtsalt PEAB kogema.

Mida rohkem ma reisin, seda suuremana ma maailma tunnetan. Kui ma olin väike, oli minu jaoks olemas lihtsalt mu kodu ja mingi tundmatu maailm selle ümber. Nüüd on olemas minu kodu ja selle ümber huvitav, värviline ning detailne maailm. Mida rohkem ma detaile avastan, seda suuremaks ja põnevamaks maailm mu ümber muutub ning seda rohkem tekib juurde kohti, kus ma veel käinud ei ole.

Ma ei kogu raha selleks, et osta endale uus tehniline vidin, palju riideid, käia igal nädalavahetusel peol.
Ma kogun raha selleks, et osta järgmine lennukipilet.
Reisimine, see on elustiil.

Päikest!

pühapäev, 15. detsember 2013

Vähemalt kodu on korras

Kuidas aru saada, et tudengil on sess?

Tuba on korras.
Jõulukaunistused on iga päev uue koha peal.
Iga päev valmib köögis midagi uut ja head.
Parim meelelahutus on õppivate tudengite segamine.
Näpud on kitarri mängimisest peaaegu verel.
Facebooki ilmuvad uued pildid.
9gag hakkab ennast kordama.
Tobedate kohustuste edasilükkamine: "Ma ei saa, ma pean õppima!"
Meeldivate asjade tegemine: "Jah, mul ongi pausi vaja!"
Mustad asjad saavad otsa, mitte midagi pole enam pesta ega küürida ega koristada.

Kallis õppiv tudeng, kuidas Sul asjade edasilükkamine edeneb?

esmaspäev, 9. detsember 2013

Maailm on ebavõrdne!

Mu mees, majakaaslane ja sõber valmistuvad praegu "Hobbiti" ja "Sõrmuste Isanda" maratoniks. Nad kavatsevad vaadata terve päeva filme. Terve päeva.

Ja mida mina teen?
Kui olen selle postituse lõpetanud, õpin saksa keelt paar tundi. Siis lähen kooli ühte arvestust tegema ning kahte teksti jutustama, mida olen kogu hommiku õppinud. Siis kaitsen oma rühmatööna valminud äriplaani. Siis lähen koju, et väike viisijupp arvutisse kirjutada, klaverit harjutada ning esseed kirjutada. Sellele järgneb ansambliproov. Lõpuks lähen poodi ja ostan endale ka lõpuks advendikalendri. Kaua ma kannatan!

Selleks ajaks on kell juba umbes 21.30. Nemad vaatavad ikka veel filmi!!!
Ja mina hakkan reedeseks arvestustööks õppima...

Maailm on ebaõiglane!!!

Päikest!

laupäev, 7. detsember 2013

Kuidas saada aru, et

JÕULUD TULEVAD?!?!?!?!?!?!?!?!?

PAANIKA!

APPI!

No ütle nüüüüüüd, mis sa jõuludeks tahad!!!!


Rahu, tiigrid ja tibukesed!

Kuidas saada aru, et jõulud on kohe-kohe saabumas?

  • Eks ikka selle järgi, kui juba novembri alguses leiab poest jõuluvidinaid. Olin ise ka mõned päevad tagasi jõulumeeleolus ja ostsin õuna-kaneeli lõhnaga küünla. 
  • Kalender on jõulupidusid täis. Muidu ei saa väga arugi, kui aktiivne ma olen, aga kui kõik need asutused ja organisatsioonid ja grupid ja meeskonnad ja seltsid ja külakapellid hakkavad jõulupidusid korraldama, tunnen küll suurt kuuluvustunnet. Eriti siis, kui mõnel õhtul on 2 pidu, järgmisel päeval eksam. Ja siis jälle tükk aega vaikust.
  • Kahjuks või õnneks ei ole ma oma elus vist mitte ühtegi jõulu veetnud ainult pidusid nautides (no võib-olla oma sünni päeval ja 1. sünnipäeval võtsin veidi rahulikumalt). Igal aastal tähendab jõuluaeg kõige kiiremat esinemiste hooaega. Tavaliselt hakkab möll pihta juba novembri keskel ning ka sel aastal olen juba 2 korda lavale astunud, tulemas veel vähemalt 6. Ja keegi peab ju nendeks harjutama ja valmistuma ka...
  • Igalt poolt kostub jõululaule. Raadios, poes, Youtube's, Facebookis, kodus, koolis, tööl, tänaval, kõrvalarvutis. Aga mulle meeldib see.
  • Kõik räägivad millestki "Üksinda kodus/Home alone". Mis see on? Pole elu sees kuulnud ega näinud. Eriti veel jõulude ajal.
  • Lumi. Lörts. Vihm. Jää. Pilved. Vihm. Lörts. Vihm. Jää.Vihm. Vihm. Vihm. Lörts. Lörts. Lörts. Vihm. Lörts. Pilved. Lörts. Jää. Vihm. Rahe. Vihm. Lörts. Lörts. Lum... ei, siiski lörts. Jää. Lörts. Vihm. Lörts. Vihm. Lörts. Vihm. Lörts. Vihm. Lörts. Vihm. Lörts. Jää. Vihm. Lörts. Lörts. Lörts. LUMI!
  • Päkapikud käivad. Igal aastal mõtlen, et nüüd olen juba piisavalt suur, sel aastal ikka nad enam mulle kommi ei too. Aga ma vist meeldin neile. Ka sel aastal on vanemate juures ikka kolm sussi aknalaual ning igal hommikul võtab mu õde minu sussi seest kommi, paneb enda laual olevasse väiksesse kaussi ning kui ma külla lähen, siis annab need kommid mulle. Nii armas! Riputasin ka oma uue toa uksele jõulusoki ning mõtlesin, et kui kas või 1 kord mulle sinna midagi sisse pistetakse, on aktsioon korda läinud. Täna hommikul oli soki sees pulgakomm! Nii armas!
  • Igal pool on teemaks jõulukingid. 
Seega, mida Sina jõuludeks soovid?

Päikest!